Poznaj 15 skutecznych i zaskakujących trików fotografów kulinarnych
Poprzedni artykuł był o tym, jak robić zdjęcia kulinarne, by były estetyczne i skutecznie pobudzały apetyt odbiorcy. Dziś, z kolei, przedstawiamy aż 15 ciekawych i zarazem łatwych w realizacji tricków fotograficznych, z których korzystają najlepsi fotografowie kulinarni.
Dzięki tym sztuczkom zdjęcia jedzenia są wręcz perfekcyjne, a praca z daniem staje się dużo łatwiejsza. Jeśli więc zastanawiasz się jak robić zdjęcia potraw, które zachwycą Twoich odbiorców, to dziś podajemy Ci jak na tacy 15 sprawdzonych sztuczek, wykorzystywanych w fotografii kulinarnej!
Sprytne sposoby na to, by zdjęcia kulinarne zawsze wychodziły!
Niezależnie od tego, czy robisz zdjęcia jedzenia zawodowo, czy amatorsko, to zapewne często napotykasz na przeszkody, które sprawiają, że efekt nie jest taki, jaki sobie wymarzyłeś! Sprawdź zatem, co zrobić, by każde Twoje zdjęcie kulinarne się udało!
-
Sztuczny lód
Czy wiesz, ile czasu rozpuszcza się lód w wodzie lub napoju? Fotograf kulinarny wie to doskonale! BARDZO SZYBKO! A jak już dowiedziałeś się z poprzednich artykułów, zrobienie dobrego zdjęcia wymaga czasu. Dlatego popularnym gadżetem, po który bardzo często sięgają fotografowie kulinarni, jest sztuczny lód, zrobiony najczęściej z silikonu, plastiku, akrylu lub szkła.
- Gliceryna
Kojarzysz te piękne jędrne warzywa i owoce na zdjęciach, pokryte widocznymi kroplami wody? Wyglądają soczyście i apetycznie, prawda? Niestety sama woda nie daje takiego efektu na zdjęciu, dlatego dodaje się do niej kilka kropel gliceryny lub po prostu używa się jej solo.
- Pianka do golenia
Puszysta wysoka bita śmietana o ładnym kształcie? Tak, ale tylko przez kilka minut, podczas których ciężko zrobić atrakcyjne zdjęcie deseru. Bez obaw! Jest na to rozwiązanie! Wypróbuj piankę do golenia, która da Ci efekt białej, puszystej bitej śmietany. Nie rozpłynie się po kilku chwilach od nałożenia, dzięki czemu zyskasz sporo czasu na zrobienie apetycznego ujęcia!
- Olej silnikowy
Zastosowanie oleju silnikowego w fotografii? Jasne, ale na pewno nie na skrzypiący statyw! Polej nim naleśniki, pankejki, gofry lub inne dania, na których ma być widoczny apetyczny słodki syrop klonowy lub miód. Olej silnikowy jest idealnie gęsty, ma ładny kolor, nie spływa szybko po daniu i nie rozmiękcza go. Zdjęcie palce lizać!
- Tektura lub papier
Jeśli chcesz, by warstwy np. w hamburgerze były ładnie widoczne, to pomiędzy poszczególnymi dodatkami umieść kawałek tektury lub papieru. Ten zabieg lekko je uniesie i sprawi, że nie będą się ze sobą sklejać. Ten trik sprawdza się również podczas fotografowania naleśników lub pankejków, które nabiorą puszystości i lekkości.
- Miska w miskę
Zupa sama w sobie może nie być atrakcyjna wizualnie, nawet jeśli nalejemy ją do pięknego ozdobnego naczynia. Dopiero dodatki w postaci grzanek, kawałków warzyw, czy makaronu sprawiają, że chce się jej spróbować. A jak wiadomo, dodatki te szybko zatapiają się i stają się niewidoczne. W większej misce umieść zatem mniejszą i dzięki temu zyskasz podstawę, na której z łatwością umieścisz odpowiednie dodatki.
- Klej
Klej do papieru w fotografii kulinarnej wykorzystasz na dwa sposoby: 1. Sklej poszczególne dodatki na potrawie, by ich nie strącić lub nie zdmuchnąć. 2. Rozcieńczony klej świetnie zagra rolę jogurtu albo mleka. Na wierzch połóż płatki śniadaniowe, granolę lub owoce – nie zatopią się i dzięki temu będą idealnie widoczne.
- Oliwka kosmetyczna lub olej roślinny
Fotografowanie owoców i warzyw nie jest takie proste! Szybko więdną, tracą połysk, jędrność i na zdjęciu nie wyglądają apetycznie. Posmaruj je oliwką kosmetyczną lub olejem roślinnym, który przywróci im soczystość, blask i sprawi, że będą wyglądały jak przyniesione prosto z ogródka.
- Lakier do włosów
Do „stylizowania” liści lub innych opornych dodatków warto użyć lakieru do włosów, który je utrwali, doda połysku i sprawi, że pozostaną na swoim miejscu przez długi czas. To też sposób na produkty, które szybko wysychają – lakier je skutecznie utrwali!
- Płyn do naczyń, sól lub mydło
Piana bywa również kłopotliwa do sfotografowania. Dlatego ciekawą sztuczką fotograficzną jest dodanie do niej odrobiny płynu do naczyń, łyżeczki soli lub po prostu spienionego mydła. Efekt puszystej pianki np. na piwie gwarantowany!
- Purée ziemniaczane
Rozgrzane lampy, a nawet temperatura pokojowa to prawdziwi wrogowie dla zimnych lodów! Jak je szybko uwiecznić na zdjęciu, by były apetyczne i wyglądały na dostatecznie zmrożone? Otóż ciekawą sztuczką fotografów kulinarnych w tym przypadku jest zastąpienie lodów purée ziemniaczanym. Lody waniliowe prosto z zamrażarki!
- Sok owocowy
Kupowanie drogiego wina do zrobienia kilku zdjęć romantycznej kolacji lub wykwintnego obiadu? Absolutnie niepotrzebnie! Wystarczy sok w odpowiednim kolorze i voilà! Efekt wina w kieliszku, a nawet piękne krople na szkle jak malowane!
- Magic arm
Lejące się syropy, widoczny widelec, którym „ktoś” nabiera jedzenie, czy podnoszenie czegokolwiek z talerza zawsze dodaje zdjęciu dynamiki i realności. Co zatem w momencie, gdy fotograf kulinarny jest sam i nie ma trzeciej ręki? Niech ją sobie kupi! Magic Arm to sprytny gadżet, który poda Ci… pomocną dłoń!
- Barwniki spożywcze
Kolor dania nie jest dość intensywny? Oczywiście można po skończonej sesji zdjęciowej pobawić się w programie do obróbki zdjęć, jednak by nie robić sobie podwójnej roboty, warto już na etapie robienia zdjęć jedzenia zadbać o odpowiedni kolor – barwniki spożywcze ożywią danie, jak i całą fotografię!
- Pasta do butów
Dobrze zarumieniona chrupiąca skórka kurczaka lub odpowiednio usmażony stek o apetycznym kolorze? Wypróbuj pastę do butów, która nada kolor, połysk i odpowiednie ubarwienie. Mięsożercy będą zachwyceni, a zdjęcia produktów do schrupania!
Kiedy warto korzystać z powyższych trików fotograficznych?
Jesteście zaskoczeni powyższymi trikami wykorzystywanymi w fotografii kulinarnej? Czy może znaliście je wszystkie i często z nich korzystacie? Fotograf kulinarny to też „stylista jedzenia”, który musi być pomysłowy i sprytny!
Kiedy nie bać się trików fotograficznych i ochoczo z nich korzystać?
- Gdy danie, potrawa lub deser są dość problematyczne i już po kilku minutach wyglądają mało apetycznie! Jak np. lody, bita śmietana, czy płatki śniadaniowe w mleku.
- Gdy zdjęcia kulinarne robione są dla klienta, który jest bardzo wymagający i oczekuje perfekcyjnego wyglądu dania na fotografii. W pracy fotografa kulinarnego liczy się jedno – efekt! Ważna jest zatem kreatywność i umiejętność korzystania z niestandardowych rozwiązań.
- Gdy interesujesz się „foodmarketingiem” i działasz w dziedzinie, jaką jest „foodstagram”. Jeśli pojęcia te są Ci bliskie, to dobrze wiesz, że zdjęcia jedzenia muszą zawsze wyjść perfekcyjnie!
Rynek gastronomiczny jest ogromny, a konkurencja spora. Dlatego też fotografia kulinarna jest tak bardzo popularna. W dzisiejszych czasach dokonujemy wyborów i kupujemy wzrokiem, dlatego bez dobrych zdjęć produktów ani rusz!
Badania pokazują, że dobre zdjęcia kulinarne realnie i widocznie zwiększają sprzedaż danego produktu w internecie. Masz świetny nowy produkt? Potrzebujesz dobrych zdjęć tego produktu ale nie masz czasu żeby je wykonać?
Jesteśmy tutaj właśnie po to, żeby pomóc Ci z tym zadaniem.
Napisz do nas i zapytaj o ofertę!
Podziel się naszymi doświadczeniami na:
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on telegram