Ten artykuł odkryje przed Tobą tajemnice fotografii zwierzęcej.
Jak przygotować się do pracy z tak wyjątkowymi modelami? Na co zwracać uwagę podczas sesji i czy są skuteczne metody na to, by zdjęcia zwierząt był takie, jakie sobie zaplanowaliśmy? Poświeć kilka minut na poniższą lekturę, a z pewnością odkryjesz wiele ciekawostek w tej dziedzinie.
Praca ze zwierzętami, a już szczególnie umiejscowienie ich przed obiektywem aparatu to naprawdę spore wyzwanie! Fotograf zwierząt oprócz standardowego przygotowania się do sesji musi nawiązać ze zwierzęciem więź i wzbudzić w nim zaufanie! Sprawdź, jakie metody mu to ułatwiają.
Jak przygotować się do sesji ze zwierzętami?
4 przydatne wskazówki!
By sesja zdjęciowa z psem, kotem, koniem, czy chomikiem była owocna i przyjemna zarówno dla opiekuna, fotografa, jak i dla modela, należy się do niej odpowiednio przygotować. Założenia i cele sesji zwierzęcej zostaną spełnione, jeśli będziesz mieć na uwadze 4 poniższe punkty:
-
Rozmowa z opiekunem zwierzaka
Przed przystąpieniem do sesji fotograficznej, konieczne jest zdobycie o modelu jak najwięcej informacji, przede wszystkim:
- Ile ma lat? Jaki ma temperament?
- Czy jest coś, czego się boi?
- Co sprawia mu najwięcej radości?
- Jakie lubi smakołyki i zabawki?
- Czy ma jakieś umiejętności? Na jakie komendy reaguje?
- Czy można go głaskać/dotykać? Czy lepiej unikać kontaktu fizycznego?
Należy też poprosić opiekuna, by:
- Przygotował zwierzaka do sesji fotografii zwierzęcej (mycie, kąpanie, czesanie itp.).
- Zwierzak był wypoczęty, najedzony, zrelaksowany (w zależności od celu sesji).
- Zabrał przydatne rzeczy: ulubione smakołyki, zabawki, kocyki, akcesoria pielęgnacyjne (np. szczotkę) i wszystkie inne przedmioty, dzięki którym zwierzak poczuje się swobodnie i bezpiecznie i by w razie potrzeby można było go uspokoić lub nagrodzić.
Ważne jest też, by ustalić cel wykonywanych zdjęć zwierzaka:
- Reklama – np. uzyskanie zdjęć produktowych do sklepu internetowego.
- Pamiątka – np. wychwycenie etapów rozwoju pupila (konieczne będzie spotykanie się z fotografem zwierząt w odpowiednich odstępach czasowych).
- Sprzedaż zwierząt – gdy klient prowadzi hodowlę i chce wystawić zwierzaki na sprzedaż.
- Sesja rodzinna – np. by zatrzymać w kadrze najpiękniejsze chwile rodzinne i mieć pamiątkę na całe życie. Bardzo popularna jest np. sesja rodzinna z psem.
- Prezent – np. sesja zdjęciowa zwierzaka domowego może być udanym prezentem dla rodziców, dziadków, czy dzieci.
-
Przygotowanie studia
To, gdzie wykonywana będzie sesja zdjęciowa zwierzaka, jest bardzo ważne. Jeśli będzie to studio, to fotograf zwierząt musi zadbać o:
- Odpowiednią przestrzeń – zbyt mała może powodować dyskomfort u zwierzaka, a zbyt duża może go rozpraszać i trudno będzie mu się odnaleźć.
- Porządek i usunięcie „rozpraszaczy” – jeśli w studio będzie dużo rzeczy i coś zwierzaka zainteresuje, to trudno będzie z powrotem zwrócić jego uwagę ku aparatowi.
- Pozbycie się zapachów innego zwierzaka – najlepiej umyć, wyczyścić i zdezynfekować akcesoria w studio, jeśli przebywało w nim inne zwierzę.
- Przysłonięciu okien – wszelkie ruchy za oknem, hałasy i przechodzący ludzie będą powodować, że model stanie się niespokojny i pobudzony.
- Przygotowanie niezbędnych rzeczy – przekąsek, wody, przydatnych akcesoriów i innych rzeczy, które ułatwią wzbudzenie zaufania i tym samym łatwiejsze wykonanie sesji zdjęciowej.
- Zarezerwowanie odpowiedniej ilości czasu
Fotografowanie zwierząt jest zajęciem nieprzewidywalnym. Każdy, kto choć raz pracował ze zwierzętami, doskonale wie, że planowanie jest tutaj tylko kwestią umowną. Zarezerwowanie sztywnych godzin np. od 13.00 do 15.00 z pewnością nie będzie dobrym pomysłem.
Psi fotograf, a już szczególnie koci fotograf nigdy nie wie, ile czasu zajmie mu oswojenie zwierzaka, wzbudzenie w nim sympatii i zaufania. Do tego dochodzi humor modela danego dnia oraz jego chęć współpracy – jeśli ich zabraknie, koniecznie będzie nawet przełożenie sesji na inny termin!
-
Adekwatny „ubiór roboczy”
Ostatnia kwestia, o której należy pamiętać podczas przygotowywania się do sesji zwierzęcej, jest wybranie odpowiedniego ubioru. Fotograf zwierząt musi przede wszystkim czuć się swobodnie i jednocześnie musi być świadom tego, że często sesja zwierzęca wymaga wielu poświęceń – położenie się na podłodze, zabawy ze zwierzakiem, trudne warunki plenerowe, sierść, ślina oraz gotowość do ewentualnego sprzątania po pupilu.
Jak przekonać zwierzaka do „pozowania”?
7 skutecznych metod!
Przekonanie zwierzaka, by odpowiednio pozował do zdjęcia to zdecydowanie prawdziwa sztuka! W szczególności, gdy jest on młody, temperamentny, uparty lub po prostu nieułożony i z natury „dziki”. Są jednak pewne metody, które sprawią, że sesja fotografii zwierzęcej z pupilem będzie przyjemna i skuteczna:
-
Zbudowanie przyjaznej relacji
To podstawa! Niezależnie od tego, jaki zwierzak znajduje się przed obiektywem, czy to koń, pies, kot, kanarek, czy świnka morska, to zawsze warto przed przystąpieniem do pracy, chwilę pobawić się z modelem, „porozmawiać z nim”, dać mu smakołyk, pogłaskać itp. Ważne jest, by to opiekun dał fotografowi konkretne wskazówki na temat tego, jak bardzo może się do zwierzaka zbliżyć. Być może nie lubi on bliskiego kontaktu z obcymi i wówczas konieczne będzie robienie zdjęć z bezpiecznej, umówionej odległości.
Wskazówka: Poproś opiekuna, by oswoił pupila z aparatem. Możecie też spotkać się przed umówionym terminem – podczas sesji nie będziesz dla zwierzaka „obcą” osobą.
-
Nagradzanie i chwalenie
Za smakołyk zwierzak jest w stanie zrobić naprawdę wiele. To jedna z najskuteczniejszych metod przekonania pupila, by wykonał daną komendę lub po prostu stanął w wyznaczonym miejscu. A jeśli już to zrobi, warto go za to nagrodzić – smakołykiem lub pogłaskaniem.
Wskazówka: Nie wybieraj się na sesję zwierzęcą bez przekąsek w kieszeni – koniecznie zapytaj opiekuna o ulubione smaczki pupila.
-
Obserwacja mowy ciała
Warto obserwować zwierzaka podczas sesji – nie zawsze są to jasne znaki, gdyż pies nie musi zaraz warczeć i gryź, a kot nie musi od razu drapać. Często oznaką zmęczenia lub wystraszenia może być opuszczony ogon, uszy, chowanie się za swoim opiekunem – jeśli zauważymy takie zachowanie, należy bezapelacyjnie przerwać sesję.
Wskazówka: Przeczytaj fachową literaturę w tej dziedzinie – wystarczy nawet krótki poradnik na temat danego zwierzaka, którego będziesz fotografował.
-
Zachowanie spokoju
Zachowanie spokoju przy zwierzętach to fundamentalna zasada – żadne z nich nie będzie czuć się dobrze, gdy podniesiesz głos, będziesz wykonywał gwałtowne ruchy, wykazywał nerwowe zachowanie, czy nadmiernie się spieszył. Szczególnie małe zwierzęta można łatwo spłoszyć i wystarczyć. Do wyjątkowych modeli trzeba mieć wyjątkowe podejście.
Wskazówka: Dobrym pomysłem jest robienie zdjęć „z poziomu zwierzęcia” – położenie się na podłodze, czy trawie nie powinno stanowić dla fotografa żadnego problemu!
-
Wybór odpowiedniego oświetlenia
Lampa błyskowa nie każdemu zwierzakowi może „przypaść do gustu”. Lepiej jej nie używać podczas fotografowania np. rybek i ptaków. Nie trzeba jednak z niej całkowicie rezygnować. Flesz nie jest szkodliwy dla oczu i nie każdy zwierzęcy model zwróci na niego szczególną uwagę. Czasami lepiej jest używać lampy błyskowej niż np. ostrego stałego oświetlenia.
Wskazówka: Jeśli tylko możesz, zawsze korzystaj z naturalnego światła. Z kolei lampa błyskowa pomoże w „zamrożeniu” ruchu na zdjęciu.
-
Zaangażowanie opiekuna
Sesja zwierzaka powinna być przede wszystkim wspaniałą zabawą. Zaangażowanie opiekuna będzie najlepszą metodą na to, by był on radosny, naturalny i by się nie stresował. Radość z zabawy ze swoim opiekunem z pewnością będzie widać na zdjęciu.
Wskazówka: Zabawa ze zwierzęciem to przede wszystkim ruch – włącz w aparacie autofokus oraz tryb seryjny.
-
Uzbrojenie się w cierpliwość
Sesja zwierzęca wymaga dużo cierpliwości. Absolutnie nie wolno robić „nic na siłę”. Należy uświadomić sobie, że zwierzak nie zawsze będzie chciał współpracować i przede wszystkim, że nie umie czytać w naszych myślach. Daj mu, jak i sobie czas.
Wskazówka: Rób przerwy. Czasami wystarczy krótki spacer, napojenie zwierzaka, nakarmienie, przytulenie itp.
Umów się na profesjonalną sesję ze swoim pupilem
Fotografia zwierząt domowych jest znacznie ciekawsza, gdy fotograf skupia się nie tylko na uchwyceniu urody pupila, ale też jego charakteru. Tutaj liczą się umiejętności, odpowiednie przygotowanie, praktyka i naturalna miłość do zwierząt.
Jeśli więc marzy Ci się profesjonalna sesja fotograficzna z psem, kotem, czy innym zwierzakiem domowym, znajdź fotografa, który ma doświadczenie w pracy ze zwierzętami i odpowiednie podejście.